Typy hypotečních úvěrů
Nejčastěji je hypoteční úvěr poskytován jako účelový, k nákupu nemovitosti, bytu či domu, za účelem vlastního bydlení, případně pronájmu. Patří sem i hypotéka na pozemek. Méně často se zajištění nemovitostí používá u neúčelového úvěru, označuje se pak jako americká hypotéka. Účel použití finančních prostředků nebývá nijak omezen, nesmí však být použity k podnikání. Je možné pořídit movité věci, například automobil, ale také je možné finanční prostředky využít například pro studium dětí v zahraničí nebo na cestu kolem světa. Hypoteční úvěr je vždy zajištěn zástavním právem k nemovitosti.
Je možné využít hypotéku bez dokládání příjmů, úrok bývá vyšší a finanční instituce jsou zpravidla ochotny klientovi poskytnout úvěr v maximální výši 60 procent ceny zastavené nemovitosti.
Kombinovaná hypotéka je hypotéka kombinovaná s investičním životním pojištěním. V podstatě se již nepoužívá a stávajícím klientům se doporučuje přejít na klasickou, anuitně splácenou hypotéku.
Jako investici využívá část klientů hypotéku na pronájem. V takovém případě banka započítává předpokládané příjmy z budoucího pronájmu ve výši 60 procent obvyklého nájemného. Výši obvyklého nájemného, stejně jako pronajímatelnost pořizované nemovitosti, stanovuje odhadce banky.
Vhodné je využít hypotéku s neúčelovou částí, kdy je možné kromě účelové části úvěru použít část finančních prostředků z poskytnutého úvěru k účelům, spojeným s nemovitostí, typicky jde o vnitřní vybavení domácnosti.
Hypoteční úvěry jsou poskytovány převážně bankami a zprostředkovávají je hypoteční makléři nebo finanční poradci. Jedná se o investice do nemovitostí, jejichž životnost obvykle přesahuje předpokládanou dobu splácení úvěru.
Při dodržení podmínky, že hypoteční úvěr řeší bytové potřeby, si může klient odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob částku zaplacenou na úrocích hypotečního úvěru, sníženou o státní podporu.