Myčka nebo ruka se smetákem?
Pokud byste shlédli některý ze starších filmů, možná byste tam mohli zahlédnout jeden nešvar dob minulých. Obvykle v sobotu nastoupila hlava rodiny do svého plechového miláčka a sama odjela do přírody. Nebylo to však z důvodu vyhledávání přírodních krás nebo samoty. Tatík chtěl prostě jen u nebližšího potoka nebo rybníka umýt auto. Dnes už to (snad!) nikoho ani nenapadne.
o Je mnohem pohodlnější, když se majitel auta vydá raději do specializované myčky.
· Jenže si majitelé aut začali stěžovat, že kartáče poškozují lak jejich vozu.
Aby bylo toto tvrzení potvrzeno nebo vyvráceno, provedl se test. Vybraný vůz nechali umýt v myčce osmdesátkrát za sebou. A výsledek?
– Na konci testu bylo zjištěno, že se lak ztenčil a výrazně se snížil lesk.
– Aby provozovatelé podobným problémům předešli, začali instalovat ruční myčky.
Většinou jsou poblíž nějakého obchodního domu. Je to výhodné. Zatímco žena v klidu nakupuje, muž mezitím vymydlí auto. Výsledkem je nejen umyté auto, ale i dobrý pocit, že ušetřil nějaké penízky.
Chyby při ručním mytí poškozují lak
Ruční mytí je logicky levnější záležitost. Možná se i majitel auta domnívá, že rozhodně jeho ruce zvládly tuto práci lépe nežli nějaké kartáče. Má pravdu tak napůl. Je totiž prokázáno, že ruční myčky mohou lak poškrábat také. Škody jsou však o poznání menší, dokonce jen čtvrtinové a na lesku laku poloviční. Odborníci varují před několika chybami, kterých se při ručním mytí dopouštíme.
· Jestliže se používá špinavý kartáč, dopadne naše auto rozhodně hůře, než kdybychom ho vstrčili do té automatické myčky.
· Stejné je to i v případě, že se používá na celé auto voda na mytí z jednoho kýblu.
Podobnou chybu dělají právě provozovatelé automatických myček, když nechávají kartáče příliš dlouho v provozu. Měly by se totiž měnit po určitém cyklu. Z úsporných důvodů se tak mnohde neděje.